Mölndals Industri- och Hantverksförening 90 år

Den 10 december år 1925 bildades Mölndals Industri- och Hantverksförening, under parollen ”För yrkenas förkovran”. I år fyller föreningen således 90 år. Deras arkiv förvaras hos oss på Föreningsarkivet i Sydvästra Götaland, och vi har valt att uppmärksamma 90-årsjubileet genom att göra ett bildspel om hantverksföreningen som kommer att visas på årets Kulturnatt i Kvarnbyn, som går av stapeln fredagen den 4 september. Bildspelet kommer bl.a. att visa fotografier från byggandet av Hantverkshuset (det hus med egna lokaler som föreningen lät uppföra i Mölndal under början av 1930-talet), liksom foton från föreningens 10- och 25-årsjubileer.

 

Hantverkshuset i Mölndal uppfördes av stadens hantverksförening åren 1932-1933. Mölndals Industri- och Hantverksförening

Hantverkshuset i Mölndal uppfördes av stadens hantverksförening åren 1932-1933.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mölndals Industri- och Hantverksförening är alltså nästan jämngammal med staden Mölndal; föreningen bildades endast tre år efter att Mölndal fick sina stadsprivilegier. Initiativtagare till bildandet var fabrikör Leon Andrén, som även blev föreningens första ordförande. Denna post innehade han ända till 1950. ”Föreningen […] har till ändamål att inom Mölndal och dess omnejd utgöra ett samband emellan platsens olika hantverkare och utövare av industri och att främja dessa näringars utveckling”, står det i de tidiga stadgarna. Tidigt anslöt man sig till Sveriges Hantverksorganisation. Medlemsantalet växte snabbt och vid decennieskiftet 1929/1930 var medlemmarna redan närmare 90 stycken, vilket praktiskt taget omfattade nästan alla stadens dåvarande industriledare och hantverksmästare.

En källa till bekymmer för föreningen under de första åren var avsaknaden av egna sammanträdeslokaler, varför man förde en ambulerande tillvaro med möten på olika caféer runtom i staden. Frågan löstes dock genom byggandet av det s.k. Hantverkshuset (på nuvarande Brogatan 1 i Mölndal). Huset uppfördes av företagare i staden, vilka även var medlemmar i föreningen. Bygget påbörjades 1932, och sommaren året därpå stod byggnaden äntligen klar. Det var inte enbart föreningen som fick glädje av Hantverkshuset, nu när den hade egna lokaler; Mölndal fick även tillgång till en större sammanträdes- och festlokal samt sin första restaurang, restaurang Gillet.

 

Hantverksföreningens första ordförande, Leon Andrén. Mölndals Industri- och Hantverksförening

Hantverksföreningens första ordförande, Leon Andrén.

 

Första spadtaget vid byggandet av Hantverkshuset i Mölndal. Mölndals Industri- och Hantverksförening

Första spadtaget vid byggandet av Hantverkshuset i Mölndal.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ett annat viktigt år i föreningens historia är 1943. Då anordnade man tillsammans med sitt nybildade ungdomsgille (bildat 1940) en hantverksmässa, som gick av stapeln i Mölndal den 6–15 augusti. Mässan hade ett 80-tal utställare och besöktes av flera tusen personer. De flesta utställarna kom från Mölndal. Men de kom även från Göteborg, Stockholm, Karlshamn, Kållered, Örebro, Dala Järna, Helsingborg och Limhamn. Däribland kan nämnas Husqvarna Fabrikslager, Mölndals Bokhandel, Mölndals Bryggeri, Mölnlycke Väveri AB, Appelgrens Elektriska affär, Leon Andréns Sportvaruindustri, Mölndals Modellflyg, Ivar Forsbergs Stenhuggeri, Mölndals Glasmästeri, SOAB (Svenska Oljeslageriaktiebolaget) och Mölndals Hantverksungdomsgille.

Under sin långa verksamhetsperiod har Mölndals Industri- och Hantverksförening spelat en viktig roll i Mölndals historia, utöver byggandet av Hantverkshuset och arrangerandet av en hantverksmässa år 1943. År 1926 startade man exempelvis en lokal telefonkatalog. Andra initiativ från föreningens sida gav staden lägre elpriser, en arbetsförmedling samt längre öppettider hos stadens postkontor. Under sina tidiga verksamhetsår bidrog man även till tillkomsten av yrkesskolor i Mölndal. Hantverksföreningen har genom åren också delat ut flera stipendier samt mästar- och gesällbrev. I början av 1970-talet köpte föreningen det gamla församlingshemmet på Holtermansgatan 2 i Mölndal, där man har sina lokaler sedan dess.

 

 

Daniel Spindel,
Föreningsarkivet i Sydvästra Götaland.

Permalänk till denna artikel: http://www3.arkivportalen.nu/2015/08/31/molndals-industri-och-hantverksforening-90-ar/

1 ping

  1. […] Mölndal under början av 1930-talet), liksom foton från föreningens 10- och 25-årsjubileer. På Arkivportalen berättar vi lite mer om hantverksföreningens långa och spännande […]

Kommentera

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.